Keskerakonna telgitagused, II

Jätkame Keskerakonna telgitagustega. Et pinget hoida ja et juttu jätkuks nö kauemaks, siis kõike ma korraga kohe ära ei räägi ja alustan loomulikult kõige kaugemalt, see on siis kümnekonna aasta tagusest ajast. Sellest ajast, kui Savisaar oli sõiduvees, Keskerakond pani valimisi kinni ja mõjutas oluliselt elu Eestis. Võib isegi öelda, et Eesti riik arenes Keskerakonna soovitud suunas. Võtame näiteks riigiametnike palkade hüppelise tõusu, mis oli Keskerakonna juhi Edgar Savisaare valimislubadus, ent mille viis ellu peaministrina Juhan Parts. See oli loomulikult suur viga, tõsta kunstlikult ametnike palka ja see on ka põhjus, miks nüüd on tulnud ametnike palgad külmutada ja suur hulk ametnikke lahti lasta.

Eriti ilmekad olid 2003. aasta valimised, kus minul, Savisaare jaoks kõige vihatumal ajakirjanikul oli võimalus viibida Keskerakonna valimispeol. Valdav osa sellest nö peost ilmus ajalehes, aga oli mõningaid seiku, mis pakuvad huvi läbi nö aastate prisma. Esiteks suhe oma toonase abikaasa Viljaga. Kuigi sellest avalikult ei räägitud, elasid nii Edgar kui Vilja juba tol ajal lahus, kummalgi oli omaenda elu. Tähtsateks puhkudeks saadi kokku ja esineti koos ning Vilja tegi nägu, et kõik on ok, ent tegelikult elas Vilja Tallinnas Nõmmel Olevi tänaval ning Edgar Tallinnast tunniajase autosõidu kaugusel, Harju- ja Lääne-Viru piiril, merest paari kilomeetri kaugusel Vihula vallas Eru külas nn Hundisilma talus. Etteruttavalt olgu öeldud, et mingit talu seal algselt polnud ega pole kunagi olnud. See maja oli ehitatud metsa sisse metsavahi majaks ja selle ümber pole talule iseloomulikult põllumaad. Veidi avarust pakub ainult kõrvalt mööda jooksev kõrgepingeliin, mille alt on mets maha raiutud. Muidu on tegemist majakesega metsa sees, pakkudes küllaldaselt privaatsust ja rahu.

Niisiis elasid nii Edgar kui Vilja juba siis, ligi 5 aastat pärast nende pulmi tegelikkuses lahus. Erakonna valimispeol 2003. aasta aprillis oli Vilja samuti üksi ja kui Edgar koos oma toonase erasekretäri Evelyn Sepaga korra peolt läbi tuiskas, olid Vilja silmad pisarais. Enne seda oli Edgar veetnud Evelyniga tund aega hotell Tallinna sviidis. Ma ei tihanud tookord küsima minna, et miks te nutate, Vilja. Äripäev pole ju ometi mingi Õhtuleht. Aga selline küsimus tekkis, sest pealtnäha oleks ta pidanud olema kõige õnnelikum naine, Eesti mõjuvõimsaima mehe kaasa. Muide, tookord flirtisid Savisaarega kõik Eesti rikkad ja edevad, alustades Sõõrumaast ja Lepiksonist ning lõpetades Hans H. Luigega.

Kui valdav osa Keskerakonna rahvast hoidis omal peotuju üleval alkoholiga ja keerutati isegi tantsu – muide, erakonna peol astus üles ansambel “President” eesotsas kunagise Vitamiini kidramehe Rein Laaneoruga, kes nüüd sai netist lasteporno tõmbamise eest kaela kriminaalsüüdistuse – siis oli lisaks Viljale veel üks nukker laudkond, kus istusid kaks meest, Sven Mikser ja Jaanus Marrandi, kummalgi konjakiklaas ees. Nendega õnnestus mul isegi juttu teha ja nemad olid ka ainsad, kes tunnistasid, et Keskerakond on need valimised kaotanud. Kuigi erakond võitis absoluutarvestuses – 25,4% häältest on ka praegu väga hea tulemus – jäi valitsuse tegemiseks koos Rahvaliiduga ikka veidi puudu. Kogenud poliitikute ja tol hetkel veel ametis olevate ministritena said nii Mikser kui Marrandi aru, et Keskerakonnal enam valitsusse asja pole ning peagi olidki need mehed uutes ridades. Marrandi liitus Rahvaliiduga ja temast sai Reiljani asemel erakonna uus juht, ent tal ei õnnestunud Rahvaliitu hukust päästa. Mikser valis sotsid ja teda on saatnud suurem edu: Mikserist on saanud sotside juht ja erakond tõusnud toetuselt Eestis 2-3. kohale, Keskerakonnaga võrdsele tasemele. Tänaseks on ka Marrandi sotsidega liitunud. Olgu öeldud, et kui sotsid peaks valimised võitma, siis tuleb neil oma ilmavaate tõttu paratamatult valitsuses taas kokku minna Keskerakonnaga, nii et ei Mikseril ega Marrandil pole Savisaarest pääsu. Viimane aga erakonna kohalt ei taandu. Miks, sellest pajatan edaspidi, aga olgu etteruttavalt öeldud, et Savisaart on püütud poliitikast maha kirjutada juba 1992. aastast saadik, ent ikka on ta nannipunni kombel ennast sirgu ajanud ja püünele tõusnud.

One thought on “Keskerakonna telgitagused, II

  1. Keeleline õiendus:
    nannipunn – saamatu, äpu inimene;
    jonnipunn – mänguasi, mida ilmselt on kirjutise viimases reas mõeldud, mis ennast ikka igast asendist püsti ajab. Vene keeles vanka-vstanka.

Kommenteerimine on suletud.