Beebi kurja juur – D-vitamiini tilgad

Väike Juuli magab rahulikult õndsa und ning Irja loeb puhanu ja värskena ajalehte. Oleme viimased päevad saanud öösel rahulikult magada, sest laps on söönud vaid ühe korra öö jooksul ning POLE ABSOLUUTSELT ÜLDSE KISANUD. Pepuvahe, mis vahepeal lausa veritses, on hakanud ära paranema ning lapse kaka on ilus kollane. Veel mõned päevad tagasi oli see vedel ja seda tuli tagumikust iga natukese aja tagant väike kogus suure pressimise ja punnimise peale. Laps oli viril, sõi öösel iga paari tunni tagant ja nuttis tissi otsas, nii et Irja oli hullumas ja tahtis juurutada lutipudeli. Nüüd siis selline muutus paremus poole. Küsite ilmselt, miks. Vastus on – me jätsime paar päeva tagasi ära D-vitamiini tilgad.

Ausalt öeldes hakkas Irja rääkima D-vitamiini tilkade võimalikust mõjust juba mõned head päevad tagasi, kuna ta oli lugenud selle kohta veebist lapsevanemate kommentaare. Näiteks on ühel saidil kirjeldatud, kuidas lapsed muutuvad D-vitamiini tilkade tagajärjel rahutuks. Samas on öeldud, et arstid küll soovitavad beebidele juba sünnist saadik D-vitamiini anda, aga rinnapiimal lapsed seda tegelikult ei vaja enne 4. elukuud, kui ema sööb D-vitamiini sisaldavaid toiduaineid nagu rasvane kala või kui laps saab aeg-ajalt kehale päikest. Vanemad kirjeldasid, kuidas hommikul antud vitamiin tekitab lapsel rahutust ja gaase päeval ja kuidas õhtul antud vitamiin tagab rahutu öö. Kuidas D-vitamiini tilkade tagajärjel ajab laps sööki suust välja. Ühel teisel saidil kirjeldab väikse Oliveri ema, kuidas jättis mõneks päevaks D-vitamiini andmata ning lapse olukord paranes märgatavalt.

Mina olin selle väite suhtes skeptiline, sest tundus uskumatu, et mingi 5 tilka taimeõliga segatud vitamiinipreparaati võib põhjustada lapsel mingeid vaevuseid. Laps kirtsutas küll sisse antud tilkade peale nägu, aga on palju asju, mille vanemad peavad vastu lapse tahtmist sisse suruma. Oletasin hoopis seda, et küllap Irja ise sööb midagi halba, näiteks sibulat, või siis joob kohvi. Sibul ja kohv pidid gaase tekitama.

Irja jättiski ära nii sibula kui kohvi, aga lapse olukord sellest ei paranenud, pigem läks iga päevaga üha hullemaks. Laps karjus nii ööl kui päeval, Irja oli magamata ja närvis ning õhkkond kodus pingeline. Kuni otsustasime, et olgu, proovime ära – mis see mõni päev ilma D-vitamiinita lapsele ikka teeb. Mõeldud-tehtud. Esimene päev polnud mingeid erilisi muutusi märgata, laps oli ikka rahutu, ajas end sirgu ja pressis gaase välja. Parastasin juba Irjat, et näe, sul polnud õigus, lapsel on ikka gaasid. Irja oli sest väga nukker ning võttis veelkord läbi kogu oma menüü, et mis kuramuse asi see siis võib olla, mida ta sööb, aga mis lapsele ei sobi. Ta oli ära jätnud kõik, mis pidi lapsele väidetavalt gaase tekitama: kapsad, herned, sibula, kohvi, lehmapiimatooted. Aga lapsel polnud ikka parem. Irja meenutas kurvalt, kuidas laps oli vahetult pärast sündi mitu ööd rahulikult maganud ja kuidas nüüd tuleb lapse kõrvalt terve öö üleval olla.

Tunnistan, et minu olukord polnud kiita. Irja kõrval ei saanud ka mina magada ning pooled ööd möödusid lapsega mööda tuba edasi-tagasi jalutades, et aidata veidigi gaasivalusid leevendada. Olin juba veendunud, et nii see peabki olema, gaasivalud on loomulikud ja need tuleb lihtsalt üle elada.

Teine päev pärast tilkade ärajätmist oli juba parem. Ent ka see polnud piisav põhjus, et mind tilkade kahjulikkuses veenda. Ma olin kindel, et ju siis oli Irja toidus midagi sellist, mis lapsele vaevusi põhjustab. Sest kuidas saavad mingid tühised 5 tilka lapsel seedimise pea peale pöörata. Leidsin, et see on võimatu. Samas meenus mulle, et olin ise umbes 1-aastaselt põdenud rahhiiti, mistõttu tekkis lampjalgsus ning kukal ja pealagi lamendusid. Rahhiiti põhjustab teadaolevalt D-vitamiini puudus ning oma lapsele ma sellist häda ei taha. Kui on öeldud, et lapsele tuleb juba sünnist saati hakata D-vitamiini andma, siis tuleb seda teha ja vastuvaidlemist siin olla ei saa.

Täna on kolmas päev. Laps magab minu kõrval sügavalt, ainult aeg-ajalt tehes linnuhääli, nagu me naljatamisi oleme Irjaga need läbi une tehtud laulvad häälitsused ristinud. Ei mingit virilat olekut enam. Ei mingit tihedat ärkamist. Laps magas eile öösel järjest 5 tundi ja täna 6 tundi. Laps on heatujuline, enam üldse ei röögi, ärkab ise vaikselt ja hakkab nahistama, mitte ei hakka kohe hüsteeriliselt karjuma. Naine on puhanud ja räägib, kui rahul ta on uue korraldusega. Brrrr. Kas tõesti on D-vitamiin kogu kurja juur, nagu näitab praktiline kogemus ning millest kirjutavad lasteportaalid. Aga kuidas siis saavad arstid sellist asja soovitada, kui see vaevuseid põhjustab? Kas järjekordne ravimifirmade lobby, kuna on teada, et tilgad tekitavad gaase ning gaaside vastu on võimalik määrata uusi preparaate, näiteks Espumisani. Lisaks tekitab gaasidest ja seedehäiretest tulenev kõhulahtisus pepulöövet, milleks omakorda müüakse kalleid haudumisvastaseid kreeme. Oh õudust. Tahaks ise karjuda, et miks te lapsi mürgitate, kui on teada, et rinnapiimast saab käte kõik vajaliku ja et tegelikult tuleb D-vitamiini lisaks anda siis, kui laps enam rinnapiima ei saa.

Aga mis siin ikka hüsteeritseda ja kisada. Tundub, et Irjal oli siiski õigus ning ma ei seisa enam vastu D-vitamiini tilkadest loobumisele. Kui laps on tõesti terve ja puuks käib nagu vanal mehel, siis pigem võimaldada talle aeg-ajalt päiksevanne, kui korraldada tilkade abil kodust hullumaja.

10 thoughts on “Beebi kurja juur – D-vitamiini tilgad

 1. Tõenäoliselt pole tegu siiski D-vitamiini enda, vaid ballastainega, mille sees see vitamiin asub. Nagu sellisel juhul ikka – tuleb lihtsalt proovida erinevaid alternatiive, kuni sobiv leitud. Kui kohalik valik väheks jääb, võib vaadata ka lähisvälismaale, näiteks Soome, sest eri maade tarnijad pakuvad erinevaid tooteid. D-vitamiini imendumiseks tuleb see mingi teise aine sees ja see aine erineb erinevates toodetes. Pildil olev Apovit on tõenäoliselt kookosõli baasil, aga varasemad partiid olid vist pähkliõliga. Lisaks õli põhjal toodetuile peaks olema ka vee põhjal (Jekovit) jne.

 2. D-vitamiini ei peagi tegelikult ära jätma, retseptiga saab hoopis teisel baasil tehtud vitamiini. D-Vitol asja nimi ja meie just sellele üle läksimegi. Super, julgen soovitada. Küsige oma pediaatrilt retsepti ja proovige, sest päikest ju alla aastasele ei soovitata sellises koguses peale lasta, mida vaja d-vitamiini tootmiseks.

 3. Mina muretsesin oma lapsele Soome päritolu vees lahustatud D-vitamiini. Aga siis ikkagi ei andnud seda ka. Ja lapsel pole rahhiiti olnud.
  Küll oli laps öösiti nutmas. Tagantjärgi kahtlustan piimaallergiat. St. siis minu piimatoodete söömise tagajärjel. Ja ilmselt mitte niivõrd kõhuprobleemid vaid hoopis naha sügelemine. Sest imik ju ei oska ennast kratsida, aga sügeleb ikkagi. Kui laps suuremaks sai, siis kratsis ennast katki ja siis alles saime aru, mis värk on. Soovitan jälgida põlvedel põlveõndlates, küünarnukkidel kõhul ja seljal lapse nahka. Kui on kuiv ja kare, siis on allergia. Ja kreemitamine ning ammugi veel hormoonsalvide kasutamine ei aita. Põhjuse peab eemaldama, mitte tagajärje. Ja põhjus pole tegelikult toit (see pole ju mürgine ega kahjulik) vaid organismi vale reaktsioon toidule. Meil aitas homoöpaatia. Allergia oli piima, muna, tomati kassi ja koerakarvade vastu, nüüd pole enam midagi.
  Mina olen selle poolt, et mingeid kunstlikke aineid lapsele pole vaja anda. Kui on haigusseisundis vitamiinide järgi vajadus, siis esmajärjekorras ikkagi toit ja siis loodusest eraldatud naturaalsed vitamiinid, mitte laboris toodetud. Need labori omad nimelt ei kipu imenduma. Ja veel soovitatakse vitamiini anda koos selle toiduga, mille sees seda vitamiini nagunii esineb, sest siis saab koos vitamiiniga söödud ka võimalike teiste ainete komplekt, mis omastamist soodustavad.
  Terve imik ei vaja seebiga pesemist, saab ka veega puhtaks, ega kreemitamist/talgitamist – need tooted on ju kõik keemiast pungil, see ju imendub läbi naha organismi.
  Ja imikute vaktsineerimine on ka täiesti kuritegelik. Pärast ei tee keegi selgeks, kas lapsel on probleemid vaktsineerimise või millegi muu tõttu. Kui väga on vaktsineerimise isu, siis võib seda ka hiljem teha ja vaid väga raskete haiguste vastu- näiteks lastehalvatus või ajupõletik.

 4. Aitäh asjalike nõuannete eest! Ka mina olen toitumise-usku ja arvan, et lapsele ei ole vaja midagi kunstlikku. Vaktsineerimine on küsimus, mille peame veel Innoga selgeks vaidlema – tema nimelt pooldab seda.

 5. Tere!
  Palju õnne tütrekese sünni puhul!
  Meie pere Siim hakkas üsna varakult võtma Rootsist toodud vee baasil D-vitamiini.Kahjuks sain ainult 2,5 kuud anda pojale rinnapiima ja seega ei riskinud septembris sündinud lapsel täielikult D-vitamiini ära jätta.
  Teile aga päikest ja jõudsat kasvamist!

 6. Ei andnud oma vanemale lapsele d-vitamiini ja ei anna nooremale (aastane) kah. Kummalgi mingeid probleeme ei ole. Gaasimuresid ka ei mäleta. Eks nad mingi aeg ikka natuke punnitavad ja ägisevad, aga kisanud või öösel üleval olnud pole küll kumbki. Kõige alus on õnnelikud, rahulikud ja armastavad vanemad. Lapsega peab lihtsalt palju väljas käima ja päikest peale laskma (kah teatud piirideni muidugi) ja rinda peab laps saama nii palju kui soovib. Siis on kõik korras.

 7. Meie põnnile ka Apoviti D-vitamiin ei sobinud. Eelnevalt vana rahu ise olnud tegelane muutus pärast Apoviti kasutamist õhtuti väga rahutuks ja nuttu oli palju. Jätsin ka mõne aja pärast Apoviti ära ning vana rahu tuli tagasi. Siis sai arstiga rääkimise järel tellitud see reteptivariant Devitol. Selle võtmise peale on põnn vana rahu edasi ja ei mingeid probleeme. Nii et asi on lisaainetes ja sobivuses jah, mitte d-vitamiinis endas.

Kommenteerimine on suletud.