Tissist, lutist ja lutipudelist kõrvaltvaataja pilgu läbi

Olen kõrvalt jälginud lapse arengut nii rinnaga toitmisel kui ka luti ja lutipudeliga toitmisel. Võin kõrvaltvaataja kogemusele tuginedes öelda, et esimesel elukuul on kahtlemata lihtsam lapsele lutti anda ja teda lutipudelist toita, sest laps ei oska veel korralikult rinda imeda ja ema pole harjunud lapse tissitamisega. Kokkuvõttes on mõlemad hädas ja hädast aitavad välja nii lutt kui lutipudel.

Lutt aitab siis, kui laps öösel kisaga ärkab ning süüa tahab. Kuivõrd söömis- ja imemisvajadus on pärast sündi instinktiivne, siis aitab seda kaasasündinud instinkti kergesti nö ära petta lutt. Laps saab oma kaasasündinud imemisvajaduse rahuldatud ning kui ta pärast seda enam rinda imeda ei jaksa või õieti ei oskagi, sest luti kõrvalt ei õpi ta kunagi korralikult rinda imema, siis saab teda hakata toitma lutipudelist. Ja mis ses niiväga halba olla saabki, sest lehmi ju lüpstakse massiliselt ning lehmapiim on lapse jaoks alati võtta. Valad pudelisse lehmapiima või lehmapiima baasil valmistatud piimapulbrisegu koos veega ja asi vask. Lutipudeli puhul on probleemiks piima soojendamine, aga kogenud emad teavad, et piima saab kerge vaevaga soojendada mikrolaineahjus. Seal saab piima vähem kui minutiga soojaks ning lapse toitmine on juba käkitegu.

Kõige lihtsam lahendus oleks kahtlemata ema jaoks laps kohe lehma udarast imema õpetada, siis kaoks ka vahelt tüütud piima pulbriks muundamise ja soojendamise operatsioonid. Tuleks ka palju odavam. Lehmad on ka märksa vastupidavamad ning suudavad toime tulla lapse suure imemisvajadusega, mida muidu üldlevinud arvamuse kohaselt ainult lutt suudab rahuldada. Tekib ainult küsimus, miks loodus on naisele rinnad loonud, kui neist last toita pole võimalik ja peab hakkama sünnist saati lapsele lutti andma. Tundub kummaline, et inimkond on tuhandeid aastaid suutnud läbi saada ilma kummist lutita, ilma milleta laps enam hakkama ei saa.

Lutt on väga sobilik neile emadele, kes tegelikult lapsega tegeleda ei viitsi, sest lutti ja lutipudelit võib anda kesiganes, vanem õde või vend, abikaasa, mõni sugulane või tuttav, aga ka lapsehoidja. Lutt ja lutipudel kaotavad üldse vajaduse ema järele, nad on lapse jaoks ema asendajad. Mingis mõttes võib sellist käitumist isegi mõista, sest ka näiteks lehmavasikad eraldatakse pärast sündi emast, ema hakatakse masinaga lüpsma ning vasikale antakse piima samuti lutist. Kui lehmavasikad saavad lutist söömisega hakkama, miks ei võiks seda teha siis inimlaps, kes on teadaolevalt palju kõrgemalt arenenud.

Kuivõrd luti ja lutipudeli kõrvalt ei hakka laps kunagi õieti rinda imema, siis võiks emade hullutamise vanamoodsa rinnaga toitmisega üldse ära lõpetada ning soovitada kohe sünnitusmajas nii lutti kui lutipudelit koos lehmapiimaga. Milleks naisi piinata? Varem anti lastele edukalt lutti kohe sünnitusmajas ja ei saaks öelda, et inimestel midagi häda oleks. On tekkinud küll mitmed lehmapiimaga seotud ainevahetushädad nagu suhkruhaigus ning liigeste ja veresoonte põletikud, aga nende vastu on võimekad ravimifirmad suutnud valmis teha vastavad rohud, nii et edukalt saab elada ka nende hädadega. Pealegi ei teki kõigil inimestel lehmapiimast hädasid, osa inimesi talub lehmapiima suurepäraselt. Küllap suudab kaasaegne meditsiin ka inimese DNA-d nõnda muundada, et see oleks võimeline edukalt lehmapiima tarbima, nii et tulevikus saab rinnaga toitmise teema üldse ära unustada. Nagu öeldakse, ega keegi tänapäeval enam marlimähet ei kasuta, või ei lase last ilma mähkmeta paterdada, samamoodi ei tarvita inimlaps tulevikus rinnapiima, vaid teaduslik-tehnilise revolutsiooni käigus saavutatut. Siin peab paika juba aastakümneid kasutusel olev tarkusetera, et inimene ei oota looduselt armuande, ta võtab neid. Näiteks gay-paaride või surrogaatema kasutamise puhul ei tule rinnaga toitmine lapse puhul kõne alla, seal aitavad juba praegu edukalt ema asendada nii lehm kui lutt.

2 thoughts on “Tissist, lutist ja lutipudelist kõrvaltvaataja pilgu läbi

 1. Tõsiselt räägid?
  Lehmapiima ei tohi beebile anda ja ei antagi. Vanasti tehti asenduspiima riisitummist. Tänapäeval ma isegi ei tea, millest see koosneb, kindlasti mitte lehmapiimast. Ka vasikatele ei anta piima lutipudelist vaid juba otse ämbrist.
  Topitakse nina sisse ja juba ta lürbibki seda piimapulbrisegu.
  Minu kogemuste põhjal kuiva luti imemine ei riku rinnaga toitmist. Vähemalt minu tutvusringkonnas ei ole ma seda täheldanud. Mõned lapsed, kes ei ole ise nõus lutiga või ei anta neile seda, leiavad asenduseks varsti mõne sõrme. Sellest lahti saamine on märksa raskem. Vanasti imesid lapsed linaotsa või midagi muud ja eks neil lasti rohkem kisada ka. Vanasti ei olnud ju emadel veel vähem võimalik last päevad läbi tissi otsas hoida. Ja kui lapsel on kõht tühi, siis ei ole võimalik seda kuiva lutiga asendada.
  Isiklikult olen vastu asenduspiima andmisele aga kuiva luti vastu ma küll pole.

 2. Imetamise asemel ilma põhjuseta lutipudelit tarvitama hakata on mulle ka mõistetamatu. Vastsündinud lapsele luti pakkumine samuti.
  Meil tuli ikka lutt teatud põhjusel kasutusele ja alles siis, kui laps mõne kuu vanune – ta nimelt ei tahtnud autos kuidagi turvahällis enam püsida (loe: ei saanud kisamata olla) ja siis oli lutt abimeheks. Nii kasutasime seda esialgu ainult autos. Pärastpoole oli lutt heaks abimeheks ka siis, kui mina tööle tagasi tulin – kui tal ikka imemisvajadus oli, siis vahetevahel andis issi talle luti. Ei ole kumbki laps lutti saanud sellepärast, et me ei viitsi temaga tegeleda.
  Lutipudelit pole ma aga kummagi lapse puhul kasutanud ja kui on ikka endal rinnapiim olemas, siis ei näe ma selle kasutuselevõtul ka mõtet. Hakata lutti/lutipudelit kasutama juba siis, kui laps alles rinnast imemist õpib, on lauslollus. Et meie lapsel oli mõnekuusena ammu selge, mismoodi rinnast imemine käib, ei kadunud see oskus luti kasutuselevõtuga kuhugi.

Kommenteerimine on suletud.