Ettevaatust, sibul on mürk!

Tegime just ühe uue toitumisalase avastuse, mida tahaksin teiegagi jagada. Mina nimelt ei teadnud varem, et sibul on mürgine ja lõikusin seda pea iga päev salati sisse. Aga kusagil kuu aega tagasi hakkasime vaatama, et Juulike oli vahepeal tissi otsas väga pahur – sõi ja nuttis vaheldumisi – ja tema põsed läksid pärast söömist punasetäpilisteks. Küll me mõtlesime, mis asi see minu toidus võiks tal säärast allergiat tekitada. Küll kahtlustasin ma kohvi ja jätsin oma hommikuse kohvijoomise katki (ja olin täielik zombie valmis :)), küll viskasin prügikasti kõik külmkapis olevad tomatid. Aga ikka ei midagi. Siis arvas Inno, et ka tee joomine ei ole hea mõte ja ma jätsin ka selle ära. Aga ikka oli Juulike iga natukese aja tagant tissi otsas kuri – vahepeal viskas tissi suust ja kukkus karjuma, keeldudes söömast, ja vahepeal sõi ja kurjustas, kurjustas ja sõi. Kuna probleem kadus mõne aja pärast iseenesest, siis rahunesime jälle maha, et siis jälle närvi minna, kui kõik otsast peale algas.

Kuni üks päev hakkas Juulike jälle tissi otsas tujutsema. Kuid sel hommikul ei olnud ma joonud kohvi ega teed ega söönud mitte midagi kahtlast. Ainult banaani olin ma söönud. Ja merikapsast, mida Inno mulle Maximast ostis – merikapsas on väga hea raua allikas ja kuna ma liha ei söö, siis üritan oma raua kätte saada mujalt (veel parem raua allikas on nori, millest tehakse sushit). Läksime siis koju ja vaatasime selle merikapsa paki üle. Avastasime, et selle sisse on segatud ka sibulat.

Hakkasin asja uurima ja avastasin veebisaidi rawfoodexplained.com, kus on ilusti ära seletatud, mida sibul inimese organismiga teeb ja miks teda ei ole hea süüa. Sibul on nimelt mürk ja nn sibulalõhn, mis pärast sibula söömist suust välja tuleb, ei ole midagi muud kui organismi katse mürgist vabaneda. Sibulamürk on nii intensiivne, et paneb sibulalõikujal silmad vett jooksma, ja sibulale allergilistel inimestel lähevad sellest ka käed punaseks ja hakkavad lõhenema (Innol näiteks hakkavad).

Kuid sibul põhjustab ka kilpnäärme haigust, kuna sibulas sisalduv mürgine õli mustard oil ehk sinepiõli metaboliseerub kehas selliseks aineks nagu tiotsüanaat, see aga on suurtes kogustes mürgine ja põhjustab kilpnäärmehaigusi. Tiotsünaat vähendab organismis kilpnäärme hormooni nimega thyroxin, mis on organismile väga vajalik – aidates põletada glükoosi ja võidelda stressi vastu.

Ja veel üks oluline downside on (rohkel) sibula söömisel – ta põhjustab ka aneemiat ehk rauavaegust! Nüüd ma siis tean, mis mu rasedusaegsele aneemiale kaasa aitas. Sõin üsna palju sibulat. Rawfoods-veebisadil kirjeldatakse katseid, mida tegi Dr Kaiser Illinoisi ülikoolist sibula kahjulike mõjude kindlakstegemiseks vabatahtlike arstitudengitega. Katsegrupp sõi lisaks oma regulaarsele dieedile 5 päeva järjest iga päev suures koguses sibulaid. Tulemus oli see, et kõik katsealused olid nii väsinud, et ei jaksanud end õieti liigutatagi, ja lisaks sellele muutusid nad veel näost valgeks ka – tüüpilised aneemia sümptomid! Järgnenud laboratoorsetel uuringutel selgus, et sibulasöömise tagajärjel oli katsealuste punaste vereliblede hulk langenud miljoni võrra ja nende hemoglobiini tase oli järsult vähenenud. Punaaste vereliblede hävinemine ja hemoglobiini taseme langus on aga organismile väga kahjulik, sest punased verelibled täidavad keha jaoks väga olulisi ülesandeid, näiteks läbi nende saavad kehaosad kopsudest hapnikku kätte.

Loomulikult on hukutavad tagajärjed vaid rohkel sibulasöömisel, kuid tundlike inimeste jaoks võib olla ohtlik iga sibul. Rawfoods igal juhul sibula söömist ei soovita. Ja ka Juulikese tissi otsas tujutsemine lõppes niipea, kui mina jätsin oma menüüst täielikult välja sibula. NB! Sibulaga sama mürgine on küüslauk, ka sellest soovitab rawfoods hoiduda. Samuti on sibulaga samast perekonnast porru- ja murulauk.

Sibula asemel tarvitan juba mõnda ega ingverit ja see ei ole mulle ega Juulile mingeid probleeme tekitanud. Eks igaüks otsustab ise, mis talle sobib ja mis mitte. Meie pere on aga sibula ärajätmisest vaid võitnud.

3 thoughts on “Ettevaatust, sibul on mürk!

  1. Muidugi ei tohi imetamise ajal hunnikute viisi sibulat ja küüslauku süüa, sest see mõjutab rinnapiima maitset. Tõenäoliselt sellepärast see laps nuttiski, et piimal oli lihtsalt halb maitse.

  2. Jah, sibul on tõesti mürk. Ise sain sellest aru 2 aastat tagasi. Lihtsalt – tundus ebameeldiv olevat ning jätsin toidust välja. Alles hiljem lugesin, et tas on nii palju kahjulikku.
    Kuid meil, eestlastel, (muidugi, kui ma üldse eestlabne ole,. Viimasel aja uurimused arhiivides näitavad kahjuks midagi muud)on sibula sõõmine ju lausa “kohustuslik”. Kes siis ei teaks kombinatsiooni sibul ja sealiha.
    Mina aga sibulat ei söö. Lihtsalt ei taha.

Kommenteerimine on suletud.