Lapsele mõjus väga hästi sibulast loobumine

Irja kirjutas juba põgusalt sibula kahjulikust mõjust tervisele, mis puudutab eriti sibula ohtrat tarvitamist, mis on eesti köögile omakorda omane. Soovitan siinkohal kõigil sibula ja küüsalugu tarvitamist piirata, nendega piiri pidada ning võtta neid eelkõige nagu ravimeid, mida tarvitatakse harva ja vähehaaval. Sibulat ja küüsaluku soovitatakse panna koju korvi seisma või aknalauale, juba see aitab tappa pisikuid. Süües mõjuvad küüslauk ja sibul nagu antibiootikumid, mis tapavad küll bakterid, aga koos kahjulikega ka kasulikud. Lisaks, nagu Irja juba kirjutas, hävitavad küüslauk ja sibul punaseid vereliblesid, mille tagajärjel tekib nn kehvveresus ehk aneemia.

Mis aga imetamisse puutub, siis selgus hoopis huvitav tõsiasi. Nimelt oli lapseke juba pikemat aega ajanud toitu pärast imetamist suust välja, vahel rohkem, vahel vähem, ja selle põhjust ei suutnud me pikka aega tuvastada. Nüüd, kui ühel päeval olin teinud kanasuppi ja pannud sinna sisse ohtralt sibulat, ning Juulike terve maotäie pärast seda põrandale oksendas, oli nende väljutamiste põhjus selge – sibul. Nimelt olime Irjaga vahelduva eduga sibulat söönud, ja vahel ikka päris palju. Sibul ja samasse perekonda kuuluv küüslauk annavad nimelt toidule, eriti aga supile väga hea maitse! Nüüd oleme juba nädal aega vältinud nii sibulat kui küüslauku ja ennäe imet – lapsel püsib kogu toit ilusti sees. Samuti on kadunud ära tissi otsas nutmine, mida tuli varem ette paar-kolm korda nädalas. Kus laps hakkas poole imetamise pealt tissi otsas valjult nutma ning nuttes imes suure hädaga tissi tühjaks, vahepeal toitu välja oksendades. Tõenäoliselt on lapse organism nii tundlik, et sibulat ei talu ja väljutab seda niikaua kuni parema maitsega piim peale tuleb. Irjale oli see imetamise juures suur koormus, sest laps imes tissid tühjaks, oksendas kõik välja ja karjus näljaselt edasi. Irja pidi siis tükk aega ootama, et piim uuesti tissi tuleks ja laps kõhu täis saaks.

Sibulast ja küüslaugust pole raske loobuda. Nimelt saab edukalt panna supi sisse näiteks vürtsiterasid, mis annavad samuti hea maitse, veel võib lisada tavalisi musta pipra terasid, loorberilehte ja rose-pipart, aga ka rosmariini. Irja armastab toidu maitsestamiseks kasutada ingverijuurt, mis on samuti väga tervislik, aga ei tekita sibulaga kaasnevaid vaevusi.

One thought on “Lapsele mõjus väga hästi sibulast loobumine

  1. Arvan, et peale kahjulikkuse muutus piim ka kindlasti kibedaks ja lapse jaoks väga ebameeldivaks, sellest ka see nutt.

Kommenteerimine on suletud.